Opis zadania
Zadanie pn.” Kształtujmy przyszłość RAZEM!” składa się z dwóch elementów: A. WSPARCIE DLA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W BALINIE. OSP działają na rzecz wspólnej ochrony życia, zdrowia oraz mienia. Głównym celem ich zadań to ochrona przed pożarami, klęskami żywiołowymi, zagrożeniami ekologicznymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Ochotnicza Straż Pożarna w Sołectwie Balin to jednostka z wieloletnim doświadczeniem. W ciągu wielu lat starają się pomagać lokalnej społeczności poprzez ratowanie ich dobytku i stać na straży bezpieczeństwa ich życia. Każdy z druhów traktuje swoje powołanie strażackie jako obowiązek służenia innym. Bezpieczne społeczeństwo to zaufanie do tych, którzy podejmują się tego niełatwego zadania. Aby spełniać swoją rolę niezbędnym jest Bezpieczeństwo i Higiena Pracy Strażaków. Zakup środków ochrony indywidualnych takich jak ( ubranie koszarowe, rękawice specjalne, rękawice techniczne, buty gumowe, kominiarka strażacka, umundurowanie specjalne) oraz sprzętu (wytwornica dymu, zestaw fantomów)pozwoli na dalsze, lepsze funkcjonowanie jednostki zarówno pod względem działań w akcjach ratowniczo- gaśniczych jak i zbiórkach szkoleniowych, ćwiczeniach, pokazach, zabezpieczeniach imprez masowych, w których udział biorą wszyscy mieszkańcy Gminy Chrzanów. Odpowiednie środki ochrony jak i sprzęt to profesjonalne podejście do danych sytuacji, z którymi mierzą się strażacy.
B. AKTYWIZACJA SPOŁECZNOŚCI. Celem będzie aktywizacja lokalnej społeczności, co wpłynie na integrację lokalnego środowiska oraz podniesienie standardów i jakości życia w sołectwie Balin.
Zajęcia kulturalne poprawiają swoją kreatywność, wyobraźnię oraz emocje, a także umiejętności zarówno społeczne i poznawcze. Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych pobudzą wyobraźnię i zachęcą do twórczego myślenia. Wspólne uczestnictwo w zajęciach i praca w grupie ułatwią nawiązywanie kontaktów, rozwiną umiejętności komunikacyjne oraz wzajemną współpracę. Zajęcia w sferze kultury pomogą dzieciom i dorosłym odkrywać swoje talenty i pasje, co przyczyni się do większego poczucia satysfakcji i spełnienia. Planowane warsztaty z ceramiki będą miały za zadanie
skupić kreatywnych mieszkańców Gminy wokół zajęć prowadzonych przez wykfalifikowanego instruktora podczas spotkań w Bibliotece w Balinie. Na warsztatach uczestnicy poznają tajniki tworzenia i wypalania przedmiotów z gliny i szkliw w wysokich temperaturach tak aby nabrały one właściwości użytkowych. Zajęcia rzeźbienia w glinie nie tylko pozwalają upłynnić swoją kreatywność, ale działają również uspakajająco. W ramach zadania powstanie również koło ceramików, czyli cykliczne spotkania, podczas których ochotnicy będą mogli spędzać czas w luźnej formie rozmawiając i dopracowując swoje dzieła podczas spotkań z instruktorem. W celu realizacji zadania niezbędny jest zakup pieca do wypału, narzędzi i materiałów do wytwarzania ceramiki, piec każdorazowo obsługiwany będzie przez osoby posiadające odpowiednie przeszkolenie. Uzasadnienie zadania: Ceramika stała się bardzo popularnym hobby i sposobem na oderwanie się od codziennych obowiązków, ze względu jednak na drogie w porównaniu z innymi sztukami materiały większość ludzi nie może sobie pozwolić na zetknięcie się z tym rodzajem sztuki, zakup pieca do wypału stanowiący 3/4 wartości całego zadania pozwoli dużej grupie osób korzystać z niego i rozwijać swoją kreatywność. Potrzeba realizacji zadania wynikła pośrednio z ogromnego zainteresowania mieszkańców grupą "Kreatywny Balin" zrzeszającą ludzi skupionych wokół wszelkich sztuk plastycznych. Integracja Sołecka to proces w którym osoby młode, starsze są wspierane w ich aktywizacji na rzecz lokalnego społeczeństwa. Wspieranie mieszkańców poprzez różne wydarzenia zacieśnią lokalne więzi oraz spowodują lepsze spojrzenie na integrację sąsiedzką. Projekt zakłada turnieje sportowe, biegi w ramach grupy " Rozbiegany Balin", wycieczki rowerowe pod przewodnictwem wykwalifikowanych instruktorów." Dzień Rodziny" będzie niezwykłą okazją do integracji mieszkańców, promocji lokalnej kultury i tradycji oraz stworzenia przyjaznej atmosfery wspólnego spotkania. Festyny rodzinne pod nazwą "Wiejska Potańcówka" będą stanowiły niezwykłą okazję do relaksu, rozmów, wzajemnego uśmiechu, mile spędzonego czasu wśród znajomych.